Yabancı dil bilen personel olmayınca telefonlara başkan bakıyor

EKONOMİ 15.04.2006 CUMARTESİ

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun Başkanı Okay Çakıroğlu, yabancı dilbilen sekreteri olmadığı için yurtdışından gelen telefonlara kendi bakmak zorunda kaldığını söyledi.

Meclis KİT Komisyonu'na bilgi verirken, `Eleman sıkıntısı çekiyoruz' şikayetinde bulundu. Komisyon üyesi CHP'li Emin Koç ise "Devlet'e yabancı dil bilen 10 personel almak için başvurmuşsunuz. Ancak kurumunuza atanan elemanların hiçbirisi yabancı dil bilmiyor." ikâzında bulundu. Çakıroğlu ise, durumu şu sözlerle anlattı: "Atom Enerjisi gibi bir kurumda çalışan personelin çoğunluğunun dil bilmesi gerekiyor. Bir kısmını dil öğrenmeleri için sınava gönderdik. Örneğin, benim sekreterim dil bilmiyor. Sekreterimi değiştiremiyorum. Kurum başkanı olarak beni sürekli yabancı bilim adamları arıyor. Mecburen onların telefonlarına ben çıkmak zorunda kalıyorum." Sorunu gidermek için personelden sorumlu devlet bakanlığından, dil sınavında 70-80 puan almış eleman gönderilmesi için talepte bulunduklarını belirten Çakıroğlu, kendilerine 10 eleman gönderildiğini; ancak hiçbirinin dil bilmediğini söyledi. Çakıroğlu, "Bu durumun farkına varınca personel alımı ile ilgili soruşturma başlattım. Bu soruşturmada gördük ki, bizden giden evraklarda hata yapılmış. Arkadaşlar oyun oynamış, dil bilen değil de bilmeyen bazı kişileri işe almışlar." dedi. Emin Koç ise, Kurum Başkanı'nın anlattığı gelişmelerin çok vahim olduğunu söyledi. Emin Koç, "Nükleer santral yapmayı planlayan bir kurum burası. Tüm Türkiye'nin sağlığını bu kuruma emanet edeceğiz. Ancak, ne yazık ki bu kurum kendi personelini bile ihtiyaçlarına göre ayarlayamıyor." ifadelerini kullandı.

Habib Güler, Ankara


Devir tersine döndü, santralı kaçıran isyanda

14.04.2006 / Begüm Gürsoy

Yıllardır ismi nükleer santralla birlikte anılan ve arazilerinin yüzde 50'si kamulaştırılan Akkuyu halkı, nükleer santral için Sinop'un tercih edilmesini mahkemeye taşıyor.

Türkiye'de nükleer santral için yaklaşık 30 yıldır ismi geçen Mersin-Akkuyulular, Sinop'un tercih edilmesine kırıldı. Akkuyu'nun bağlı bulunduğu Büyükeceli Belediyesi topraklarının neredeyse yüzde 50'sinin kamulaştırıldığı bildirildi. Arazileri nükleer santral için kamulaştırılan 100'ün üstünde vatandaşın mahkemeye gitmeyi düşündüğü bildirildi. Büyükeceli Belediye Başkanı Kemal Güdül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'le görüşerek santral için kamulaştırılan arazilerin belediyeye tahsis edilmesini ve turizme açılmasını isteyeceklerini, aksi takdirde arazisi kamulaştırılan vatandaşın hukuki yola başvurabileceğini bildirdi.

Güdül, kamulaştırılan arazilerin nükleer santral yapılacağı gerekçesiyle başka hiçbir yatırıma açılmadığını ve yörenin ekonomik anlamda kazanımının zayıfladığını vurgulayarak "Büyükeceli'ye yanlış yaptılar, ayıp ettiler. Sayın başbakanım yanlış yaptı" diyerek tepki gösterdi. Güdül, belediye sınırları içindeki 3 koyun santral yapılacağı gerekçesi ile kapatıldığını bildirerek "Eğer bu araziler belediyeye tahsis edilirse turizme açarız ve yöre halkına iş imkânı da doğar. Böylece vatandaş itiraz da etmez" dedi.

Güdül, bölgelerine kamulaştırmanın yanı sıra liman, sismik araştırma, yol ve sosyal tesisler yapıldığını, elektrik hatlarının dahi çekildiğini dile getirerek bu yatırımların maliyetlerinin de hesaba katılması gerektiğini söyledi. Güdül, "Sinop'ta şimdi her şey sil baştan başlayacak. Yeniden bu yatırımların yapılması ve kaynak aktarılması gerekecek" dedi. Güdül, bu bölgeye santral kurulmuyorsa itirazın yasal hakları olduğunu vurgulayarak "Enerjiyle kalkınmanın esas olduğunu buradaki vatandaşa kabul ettirmiştik. Şimdi halk santralın Sinop'a kaydırılmasına tepkili" dedi.

Güdül, bugün Mersin'de il kongresi yapılacağını ve il başkanının seçileceğini belirterek bu nedenle Mersin milletvekillerinin bu şehre geleceğini bildirdi. Güdül, nükleer santral projesinin Sinop'ta gerçekleştirilmesi ve bu nedenle Akkuyu'da kamulaştırılan arazilerin ise kullanılamaz duruma gelmesiyle ilgili konuyu öncelikle milletvekilleriyle görüşeceklerini bildirdi. Güdül, daha sonra bir heyet halinde Ankara'ya giderek konuyu görüşmeyi planladıklarını ifade etti.

TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu: Sinop'u biz önerdik
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 bölge içinden Sinop'ta santral kurulmasına karar vermesinin "keyfi bir seçim" olmadığını bildirdi. Çakıroğlu, Başbakan Erdoğan'a bütün bölgelerle ilgili çalışmaların sunulduğunu belirterek "Bizim başbakana sunduğumuz listenin başında, yani öncelikli yer olarak Sinop vardı. 40 değişik parametre üzerinden inceleme yapılarak bu sonuçlara ulaşıldı. Hatta biz Erdoğan'a Sinop dışında bir başka yer de önermedik" diye konuştu. Çakıroğlu, yer tespitiyle ilgili çalışmaların TAEK kuruluş kanununa göre kendileri tarafından yürütüldüğünü bildirdi.


Nükleer santral güvenliğinde en çağdaş yöntemleri kullanacağız

ANKARA, 14 Nisan (Reuters) - Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin yeniden gündemine aldığı ve inşaatına gelecek yıl başlanması planlanan nükleer santralde en tartışmalı konular olan güvenlik ve atık yönetimi konusunda en çağdaş yöntemi kullanacaklarını söyledi. Türkiye, toplam kurulu gücü 5,000 Megawatt olan üç nükleer santrali Sinop'ta yapma kararı aldı. Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen ve enerji yatırımları bulunan şirketleriyle görüşmeleri sürdüren Enerji Bakanlığı, 12 Mayıs'ta nükleer santral yapımıyla ilgilenen şirketlerin önerilerini alacak. Güler, dün 14 şirketle yapılan görüşmenin ardından bugün bilim adamlarıyla bir araya geldiği nükleer santral toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bu konuda kimsenin endişe etmemesi gerektiğini ve özellikle güvenlik konusunda önemli tedbirler alacaklarını söyledi. "Nükleer santral Türkiye'nin tercihi değil mecburiyetidir" diyen Güler, Türkiye'nin bu konuda bilimsel bir birikimi olduğuna işaret etti. Gazetecilerin soruları üzerine Güler, nükleer santral yapılması beklenen Sinop'a gitmeyi düşündüğünü de belirtti. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAİK) Başkanı Okay Çakıroğlu ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Sinop'a nükleer santral yapımı için lisans verme süresinin 11-12 ay alacağını ifade ederek, zamanın daralması durumunda daha önce lisans verilen Mersin Akkuyu'nun devreye girebileceğini söyledi. Çakıroğlu, "Özel sektörün hemen santral yapımını başlamayı istemesi durumunda 'Buyurun buraya Akkuyu'ya gelin, burası hazır' deriz" diye konuştu.